Drugie spotkanie partnerskie PDF Drukuj Email
Redaktor: Administrator   
12.12.2011.
 W dniu 05.12.2011r. odbyło się drugie spotkanie polsko – niemieckie dotyczące realizacji projektu: "Drogi do szkła i granitu” – szlak przeżyć między Karkonoszami a Pogórzem  Łużyckim (Piechowice - Demitz-Thumitz).
 Spotkanie dotyczyło wymiany pomysłów i koncepcji wyglądu parku miejskiego w Piechowicach przy ul. Szkolnej i Tysiąclecia, który dzięki rozszerzonej funkcjonalności miałby spełniać rolę miejsca plenerowego, dostosowanego do organizowania warsztatów, prelekcji, pokazów, spotkań kulturalnych ukazujących tradycje historyczne partnerów projektu. Na spotkaniu obie strony projektu w formie prezentacji i prelekcji przedstawiły przykłady połączenia materiałów takich jak szkło, kryształ i granit i zastosowanie różnych form tych surowców w naturze.

Pan Thomas Gläser właściciel kopalni wydobycia granitu „Lausitzer Granit Thomas Gläser e.K“ oraz artysta plastyk z Drezna Pan Ingo Güttler przedstawili bardzo ciekawe projekty zastosowania granitu i szkła, które zostały wykorzystane w różnych miastach na terenie Niemiec,
 Pan  Dr. Wolfgang Reimer oraz Pani Hilke Domsh (Geokompetenzzentrum Freiberg e.V –partner projektu) przedstawili historię huty szkła kryształowego „Józefina“ dzisiejszej „Julii“. Wyroby kryształowe huty, które powstały w różnych okresach jej działalności można zobaczyć także w muzeum szkła w Passau w Niemczech.
 Uczestnicy spotkania zwiedzili także hutę szkła kryształowego „Julia“ w Piechowicach oraz pracownię szkła artystycznego Pani Małgorzaty Sztabińskiej.
 Pomysły przedstawione na spotkaniu będą w dalszym etapie wykorzystane do sporządzenia projektu wykonawczego, którego zadaniem jest uszczegółowienie opracowanej już koncepcji remontu parku miejskiego.
 Następne spotkanie planowane jest 24 i 25 stycznia w Piechowicach. W ramach spotkania odbędą się m.in. warsztaty na których uczestnicy spotkania (w tym dzieci korzystające z ferii zimowych) będą mogli poznać techniki obróbki granitu.

 

 

 

 

 

 

 

 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »Miasto w obiektywie
foto19.jpg

design by www.treephoto.pl