Galeria malarstwa Julii Winterovej Mezerovej PDF Drukuj Email
Redaktor: Administrator   
 Na zaproszenie Starosty Miasta Upice, uczestniczyliśmy w otwarciu wernisażu malarstwa Pani Julii Winterovej Mezerovej - urodzonej w Upicach i bardzo zasłużonej dla tego miasta artystki.
Pani Julia urodziła się 28 lutego 1893r w Upicach. W latach 1907-1910 uczęszczała do liceum w Hradec Kralove, w latach 1910-1914 studiowała na Wydziale Sztuki w Pradze. W latach 1915-1921 nauczała rysunku w praskich szkołach średnich. Od 1921 r całkowicie poświędziła się malarstwu. Odniosła wielki sukce w Paryżu, wystawiając tam w latach  1927-1930 swoje prace. Jej twórczość pokazywana była w takich miastach jak Wiedeń, Nicea, Moskwa, Belgrad, Zagrzebie, Sofia i Buenos Aires.
Czytaj
 
Rajd Piechotka PDF Drukuj Email
Redaktor: Administrator   
Już po raz dwudziesty szósty Szkoła Podstawowa Nr 1 w Piechowicach była głównym organizatorem Rajdu Piechotka 2010. W tym roku po raz pierwszy gościliśmy uczniów
z Republiki Czeskiej,  z Upic.
Dla uczniów klas IV-VI były przygotowane trasy dwudniowe,
a dla przedszkolaków i uczniów klas młodszych (I-III) trasy jednodniowe. Uczestnicy rajdu nocowali w schroniskach: Wojtek w Szklarskiej Porębie oraz Skalnik w Bukowcu.
Wszystkim uczestnikom przygotowano wiele atrakcji. Przeprowadzono konkursy: sprawnościowe, krajoznawczy, wiedzy o PTSM oraz najlepszego znawcy Piechowic. Przedszkolaki i dzieci z młodszych klas zaprezentowały inscenizację o tematyce ekologicznej. Przedstawiciele Górskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego zapoznali dzieci
z podstawowym sprzętem ratującym życie w górach. Zakończenie rajdu uświetnił występ zespołu muzycznego Kolorowe Nutki z SP 1 w Piechowcach.
Czytaj
 
PODZIĘKOWANIA DLA SAMORZĄDOWCÓW PDF Drukuj Email
Redaktor: Zastępca Burmistrza Miasta Piechowice   

Dokładnie 20 lat po pierwszych wolnych wyborach do rad gmin, w Dniu Samorządu Lokalnego (27 maja) odbyła się 54. sesja Rady Miasta Piechowice V kadencji. W zamierzeniu sesja miała mieć roboczy charakter: referowano i głosowano uchwały dotyczące sprzedaży działek miejskich i zmian w budżecie, comiesięczne sprawozdania ze swojej pracy składali Burmistrz, Przewodnicząca Rady i Przewodniczący wszystkich komisji działających w Radzie Miasta, jak na każdej sesji radni składali zapytania w sprawach budzących ich zainteresowanie…  Można powiedzieć – sesja jak każda inna, gdyby nie świąteczny akcent związany z jubileuszem samorządowców.
Samorząd lokalny to codzienne sprawy naszej gminy. Zadania i jednostki organizacyjne powołane do ich realizacji. Kompetencje obowiązkowe, wynikające z ustaw oraz własne – określone miejscowymi potrzebami i możliwościami finansowania. Wreszcie, samorząd to ludzie, którzy sprawują funkcje w gminie, podejmują małe i duże decyzje, ustalają plany i pilnują ich realizacji, wykonując swoje zadania w imieniu burmistrza (jak urzędnicy), albo bezpośrednio w imieniu mieszkańców (jak radni). Czasem krytykowani, choć nie zawsze odpowiedzialni za wszystkie sprawy. Często społecznicy, którzy chcą zrobić więcej, niż się od nich oczekuje. Zawsze – osoby, na które można liczyć w codziennej samorządowej pracy.
Na sesję przybyli specjalnie zaproszeni radni minionych kadencji, w szczególności ci, których wybrano w 1990 r. Przypatrując się głosowanym uchwałom, mogli wspomnieć czasy, kiedy sami czuli ciężar decydowania o sprawach miasta. Głos zabrał między innymi Jarosław Bochyński, przewodniczący Rady pierwszej kadencji. Odczytano także listy od nieobecnych samorządowców, w tym od Edwarda Wryszcza, pierwszego burmistrza (wówczas wybieranego przez Radę, a nie bezpośrednio przez mieszkańców), a także od Irminy Paszkowskiej, w którym była radna stwierdziła, że nasze maisto przez te wszystkie lata wypiękniało. Każdego z zaproszonych samorządowców z okazji jubileuszu uhonorowano czerwoną różą - wyrażającą szacunek i podziękowanie za pełnienie ważnych funkcji społecznych w minionych kadencjach. Dodatkowo w imieniu Gminy Miejskiej Piechowice do obecnych wystosowano listy gratulacyjne.Ciekawym i sympatycznym akcentem była prezentacja multimedialna przygotowana przez piechowickich gimnazjalistów w ramach akcji edukacyjnej Centrum Edukacji Obywatelskiej: Aleksandra Pietryniecza i Mateusza Zająca. Dzięki prezentowanym zdjęciom i uchwałom Rady I kadencji udało się przybliżyć atmosferę tamtych lat i ówczesne problemy miasta.
W sesji uczestniczyła także delegacja z partnerskiego miasta Upice w Czechach z burmistrzem Ilianą Berankovą na czele. Jak stwierdzili nasi goście, mamy takie same doświadczenia historyczne i to również łączy oba nasze miasta.

Miłosz Kamiński        

    Galeria zdjęć »

 
Imprezy kwietniowe w mieście Upice PDF Drukuj Email
Redaktor: Administrator   

>>>kliknij po szczegóły<<<

 
Zapraszamy na dni baby wielkanocnej PDF Drukuj Email
Redaktor: POK   
"Projekt Piechowice-Upice aktywne miasto pielęgnuje tradycjie"
Projekt jest współfinansowane ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz środków budżetu państwa za pośrednictwem Euroregionu Nysa
 
 
 
Międzynarodowy Bal w mieście partnerskim Upice. PDF Drukuj Email
Redaktor: Promocja   
Kliknija na powyższy baner aby zobaczyć plakat.
 
Jarmark Bożonarodzeniowy w Upicach PDF Drukuj Email
Redaktor: Promocja   

 W ramach realizacji wspólnego projektu  Euroregionu Nysa pn. „Piechowice - Úpice: aktywne miasta pielęgnujące tradycje” dzieci oraz opiekunowie z dwóch piechowickich przedszkoli brali udział w organizowanym corocznie w Upicach Jarmarku Bożonarodzeniowym. Dzieci przedstawiły  kolędy  podczas 20 - minutowyego występu, który spodobał się licznie zgromadzonej publiczności. Przedszkola profesjonalnie przygotowały się do występu:  muzyka i stroje, które wywarły duże wrażenie na publiczności. Po recitalu dzieci zwiedzały upickie obserwatorium astronomiczne oraz muzeum, w którym wystawione są aktualnie szopki bożonarodzeniowe z różnych krajów świata. Na koniec czeskie dzieci przekazały upominki polskim równieśnikom. Wyjazd do Upic był kolejnym działaniem umacniającym wspólpracę obu gmin. . (J. Bumażnik)

 

Czytaj
 
design by www.treephoto.pl