Trasy rowerowe PDF Drukuj Email
Redaktor: Paweł   
27.03.2008.

Piechowice - Wysoki Kamień - Szklarska Poręba (35 km)

Piechowice-Wodospad Szklarki-Wodospad Kamieńczyka-Szklarska Poręba-Góry Izerskie-Zakręt Śmierci-Szklarska Poręba

Orientacyjna długość 35 km. różnica wzniesień ok. 670 m. planowany czas ok. 5 h. ogólnie wycieczka dla dobrych bike'rów .

Trasa rozpoczyna się w Piechowicach (dojazd pociągiem z Jeleniej Góry lub Szklarskiej Poręby). Ze stacji PKP dojeżdżamy do szosy prowadzącej w kierunku Szklarskiej Poręby (1) . Przed mostem na rzece Kamienna ,kierując się szlakiem niebieskim skręcamy w lewo (pod górę) . Początkowo trawiastą ,następnie leśną droga (3) (mając cały czas po prawej stronie rzekę) urozmaicona często poprzewracanymi pniami drzew I strumykami ,docieramy do schroniska Kochanówka nad Wodospadem Szklarki (ok. 10 m. wysokości) . Stąd po ewentualnym odpoczynku wyruszamy dalej tym samym szlakiem . Droga staje się coraz trudniejsza (do 4) . Po minięciu mostka na Szrenickim Potoku zwanego Czeską Kładką czeka nas najcięższy jak do tej pory podjazd (4) ,po którym szlak krzyżuje się z szeszą ,leśną drogą . Jedziemy tąże w prawo w stronę widocznego nad głowami szczytu Szrenicy) (2) I po ok.700 metrach spotykamy szlak żółty (nasz dalszy drogowskaz) . Po kolejnych 700-800 m. zbaczamy ze szlaku w lewo . Jadąc przez las (2+) mijamy wyciąg krzesełkowy na Szrenicę ,oraz nartostrady : Puchatka I Lolobrygidę . Po ok. 1 km. zjazdu spotykamy szlak czerwony . Jedziemy nim w lewo I w górę (4) po kamienistej nawierzchni . Docieramy do wodospadu Kamieńczyka (najwyższy w polskich Karkonoszach) . Stąd w dół "pseudoasfaltową" drogą (1) docieramy do szosy z Jakuszyc do Jeleniej Góry . Wciąż kierujemy się w dół . Po minięciu mostu na Kamiennej skręcamy w lewo ,a zaraz potem w prawo I w górę ,czarnym szlakiem w las . Teraz czeka nas strome podejście, kilkaset metrów leśną ścieżką ... I wyjeżdżamy do Białej Doliny . Trafiamy na szlak niebieski I jedziemy nim w lewo (3+) . Rozpoczynamy długi (ok. 3 km.) podjazd dosyć dobrej jakoci drogą w kierunku Gór Izerskich . Docieramy do Rozdroża pod Zwaliskiem (1005 m.n.p.m.) . Tutaj odnajdujemy czerwony szlak ,którym jedziemy w kierunku wschodnim . Bardzo trudnź (4) ,podmokłą I usianą korzeniami drogą dostajemy się na Wysoki Kamieä (1058 m.n.p.m.) . Jest to najwyższy punkt całej wyprawy . Tutaj "przesiadamy się" na szlak żółty . Rozpoczynamy zjazd przez las kamienistym szlakiem ,który kończy się przy szosie ze Szklarskiej Poręby do Świeradowa Zdroju . Znajdujemy się w pobliżu zakrętu śmierci (ponad 180 stopni) . Stąd po zapoznaniu się ze wszelkimi atrakcjami (zakręt ,ładne skałki ,krajobrazy) zjeżdżamy szosą do Szklarskiej Poręby Górnej gdzie na dworcu kolejowym kończy się nasza wycieczka .

Autor trasy:  Tomek Bondarewicz

 

Materiały informacyjne zawarte na tej stronie pochodzą z serwisu wRower.pl (rowery od A do Z) i zostały zamieszczone za zgodą właścicieli.

Zmieniony ( 11.03.2011. )
 
design by www.treephoto.pl